Njeno veličanstvo muškatla
Pelargonije ili muškatle spadaju u kategoriju omiljenih cvetnih vrsta koje se koriste za ulepšavanje bašta i terasa. Ove “stare dame” su nekada krasile vrtove i prozore i naših baka.
Uglavnom se sade u ukrasnim posudama i žardinjerama i mogu se uklopiti u svaki prostor, neovisno o njegovom stilu ili veličini.
VRSTE
Postoji više vrsta i obično se dele na sledeće grupe: zonalne, patuljaste i minijaturne, kraljevske, bršljenolisne i mirisnih listova. Mogu biti manjih dimenzija do 30cm, ali i dosta rupnije, visine do 60cm. Poslednjih godina najviše gajene vrste su viseće, slovenačke muškatle koje se odlikuju brzim i bujnim rastom, kao i padajućim stabljikama dužine i do 1m. Muškatle mogu biti sa jednostrukim ili dupim cvetovima.
SADNJA I PRIHRANA
Muškatle se sade u proleće i veoma je bitno izabrati kvalitetan supstrat. Danas se može naći u prodaji zemlja namenjena baš za njihov uzgoj. Prilikom sadnje treba obratiti pažnju da zemlja ne bude previše nabijena pošto muškatle vole lagan i rastresit supstrat. U mešavinu zemlje dobro je odmah dodati i mineralno đubrivo koje će pružiti dovoljno hrane biljci za početak razvoja. U toku intenzivnog rasta i cvetanja muškatli, dovoljno je prihranjivati biljke jednom u 7 do 10 dana, univerzalnim sredstvom za cvetajuće biljke ili specijalnom prihranom za muškatle.
ZALIVANJE
Zalivanje muškatli mora da bude redovno ali i umereno. Zemljište treba da je ravnomerno vlažno da koren od viška vode ne bi istrulio. Treba napomenuti da će muškatle uvek lakše podneti manjak nego višak vode u zemljištu. Zato ih možete leti, na višim temperaturama dodatno rashladiti tuširanjem, ali u kasnim posle podnevnim časovima.
POZICIJA
Muškatlama najviše odgovaraju svetle pozicije koje nisu izložene direktnoj sunčevoj svetlosti ceo dan. Prijaju im zaklonjena mesta bez promaje. Optimalne temperature na kojima se gaje se kreću od 10° do 27°C. Period cvetanja je od polovine aprila pa do kasne jeseni ukoliko su povoljne dnevne i noćne temperature vazduha. Tokom sezone cvetanja orezivanje nije neophodno. Tek po dolasku pozne jeseni, treba ih orezati i čuvati na svetlom i prohladnom mestu uz povremeno zalivanje, do 3 puta tokom čitave zime.